16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl
24 lutego 2025 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza kilka zmian w obecnie obowiązujących przepisach, m.in. ustawy o VAT. Jakie to będą zmiany?

 

Stawki podatku od towarów i usług

Jedną z podstawowych zmian wprowadzanych ustawą nowelizującą jest modyfikacja stawek VAT w odniesieniu do niektórych towarów. Od 1 kwietnia zmienią się stawki dotyczące:

  • wyrobów medycznych – bezterminowo zostanie utrzymana stawka VAT w wysokości 8% (obecne przepisy przewidują, że stawka VAT w wysokości 8% obowiązuje do 27 maja 2025 r.),
  • statków ratowniczych – nowelizacja wprowadza preferencyjną stawkę w wysokości 0% dla dostawy statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami pełnomorskimi (obecnie dostawa takich statków podlega stawce podstawowej 23%),
  • nawozów, środków ochrony roślin i pasz – ta zmiana to doprecyzowanie definicji, a nie uaktualnienie stawki VAT. Przepisy ustawy o VAT nie precyzują obecnie, co należy rozumieć pod tymi pojęciami, co powoduje liczne wątpliwości interpretacyjne. Ustawa nowelizująca usuwa poz. 10 załącznika 3 do ustawy o VAT i w jej miejsce wprowadza poz. 10a-10c, które konkretyzują definicje nawozów, środków ochrony roślin oraz pasz poprzez odwołania do właściwych aktów prawnych (jak ustawa o nawozach i nawożeniu czy rozporządzenia unijne z tego zakresu). Stawka VAT pozostanie na poziomie 8%,
  • kubeczków menstruacyjnych – od 1 kwietnia 2025 r. będzie obowiązywać stawka VAT w wysokości 5%, zamiast dotychczasowych 23%. Zmiana ma na celu ujednolicenie stawki VAT na produkty higieniczne dla kobiet (inne produkty higieniczne są opodatkowane stawką 5%).

 

Zniesienie obowiązku integracja kas fiskalnych z terminalami płatniczymi

Wychodząc naprzeciw postulatom przedsiębiorców Ministerstwo Finansów w nowelizacji ustawy o VAT zlikwidowało mający wejść w życie obowiązek integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi przez przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż przy użyciu właśnie kas fiskalnych.

Obowiązek ten w aktualnym stanie prawnym był zawieszony do 31 marca, co oznaczało, że od 1 kwietnia przedsiębiorcy powinni zapewnić integrację kas z terminalami. Jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na całkowite zniesienie tego obowiązku, a co za tym idzie – również kar za niewywiązanie się z niego.

 

Ważne! Przedsiębiorcy mogą zapewnić integrację kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, ale nie będzie to obowiązkowe.

 

Inne zmiany

Od 28 lutego 2025 r. obowiązuje wydłużenie terminu na stosowanie czasowego odwrotnego obciążenia podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Wcześniejsze przepisy miały obowiązywać do 28 lutego 2025 r. Aby przedłużyć stosowanie tego mechanizmu, znowelizowano przepis i wydłużono jego obowiązywanie do 31 grudnia 2026 r. Ta zmiana już obowiązuje.

 

Podstawa prawna: