Do 15 lipca 2025 r. pracodawcy mają czas na złożenie w PFRON sprawozdań finansowych za 2024 rok lub oświadczeń o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania.
Przedsiębiorca o wielkości innej niż mikro lub mały przedsiębiorca, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, ma obowiązek przedstawić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
- sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, lub
- oświadczenie, w którym wskazuje, że nie jest zobowiązany do sporządzania takich sprawozdań.
Wzór oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego.
Sprawozdań do PFRON nie muszą składać przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do złożenia sprawozdania finansowego do KRS.
Uwaga!
Złożone w KRS sprawozdania finansowe PFRON będzie weryfikował pod kątem braków formalnych / błędów finansowych; w razie stwierdzenia nieprawidłowości, wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia.
Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2024 r. lub oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2024 r. do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do 15 lipca 2025 r.
Elektroniczne sprawozdanie finansowe lub oświadczenie za 2024 r., podpisane kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym, należy przesłać bezpośrednio na określone skrzynki e-mail właściwych terytorialnie Oddziałów PFRON.
Skutki niezłożenia sprawozdania lub oświadczenia
Niezłożenie przez podmiot do tego zobowiązany sprawozdania finansowego za 2024 r. bądź oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2024 r. do KRS lub właściwego Oddziału PFRON w terminie do 15 lipca 2025 r. może skutkować wstrzymaniem wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Brak obowiązku złożenia sprawozdań lub oświadczeń
Obowiązek składania sprawozdań finansowych lub oświadczeń o braku obowiązku sporządzania sprawozdań nie dotyczy:
- pracodawców prowadzących działalność gospodarczą w sektorach rolnictwa
lub rybołówstwa, - pracodawców mających status mikro lub małego przedsiębiorcy (wielkość w poz. 9 na wniosku Wn-D oznaczona kodem 0 lub 1),
- pracodawców niebędących przedsiębiorcami (wielkość w poz. 9 na wniosku Wn-D oznaczona kodem 4),
- beneficjentów ubiegających się o pomoc w postaci refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (składających wyłącznie wnioski Wn-U-G lub Wn-U-A).
Źródło:
Podstawa prawna:
- art. 45, art. 69 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 120 ze zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. z 2010 r. nr 53, poz. 312 ze zm.)
- rozporządzenie Rady Ministrów z 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 40 ze zm.)