16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Uzupełniający urlop macierzyński będzie mógł być wykorzystywany jedynie bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wiązać się to będzie dla osoby wnioskującej z koniecznością złożenia wniosku odpowiednio wcześniej – standardowo będzie musiał być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. W przypadku rodziców uprawnionych do urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub wykorzystujących któryś z tych urlopów w dniu 19 marca 2025 r. wniosek złożony może być do ostatniego dnia korzystania z urlopu macierzyńskiego lub na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Uzupełniający urlop macierzyński wynosić będzie maksymalnie 15 lub 8 tygodni w zależności od momentu urodzenia dziecka, jego wagi przy urodzeniu oraz długości hospitalizacji dziecka.

Urlop uzupełniający

Uzupełniający urlop macierzyński to urlop, do którego prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będzie mogła mieć pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko w przypadku urodzenia dziecka:

1) przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie,

2) po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie,

3) po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.

Termin wykorzystania urlopu

Urlop uzupełniający udzielany będzie wyłącznie jednorazowo, w całym przysługującym wymiarze. Rozpoczynać się będzie musiał bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W związku z tym, że urlopy te udzielane są na każdy dzień kalendarzowy, w tym dni wolne od pracy, urlop uzupełniający będzie musiał zaczynać się od kolejnego dnia kalendarzowego po ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego (lub na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Ważne: Nie ma możliwości przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu uzupełniającego na okres późniejszy niż bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (na warunkach macierzyńskiego), jak również wykorzystania go w częściach.

W praktyce wiązać się to będzie z terminem złożenia wniosku o ten urlop (udzielany będzie bowiem na wniosek, którego złożenie warunkuje możliwość skorzystania z urlopu). Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Przykład:Pracownica kończy urlop macierzyński z końcem listopada. Złożyła wniosek o urlop uzupełniający 20 listopada. Pracownica nie zachowała terminu, pracodawca nie będzie obowiązany do udzielenia jej urlopu uzupełniającego. Przy tym zdecydowanie należy uznać (czego też nie kwestionował ZUS we wcześniejszym stanie prawnym odnośnie urlopu rodzicielskiego czy ojcowskiego), że pracodawca może zgodzić się na udzielenie urlopu uzupełniającego w sytuacji, gdy wnioskująca osoba nie zachowa 21-dniowego wyprzedzenia.

Ważne:Zgodnie zart. 26 ustawy z 6 grudnia 2024 r.o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej (19 marca 2025 r.) będą uprawnieni do korzystania lub korzystają z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, mają prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa wart. 1802albo art. 183 § 31k.p. Uzupełniający urlop macierzyński będzie w takich przypadkach udzielany jednorazowo na wniosek składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – ojca wychowującego dziecko najpóźniej w ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

We wniosku wskazywany będzie termin zakończenia urlopu macierzyńskiego lub na warunkach urlopu macierzyńskiego; dołączać się do nich będzie:

1) zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:

  • przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g,
  • po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży,

2) dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 1868ak.p.(w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków; projekt rozporządzenia z 10 stycznia 2025 r. znajduje się obecnie na etapie opiniowania).

Podstawa prawna: