1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa ta wprowadza kilka zmian w zakresie składki zdrowotnej, o które to zmiany postulowały różne środowiska – przede wszystkim przedsiębiorcy – tak naprawdę od samego początku ich wprowadzenia. Jakie to zmiany i czy faktycznie przedsiębiorcy je odczują? O tym poniżej.
- Obniżenie wysokości minimalnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez przedsiębiorców opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym
W przypadku przedsiębiorców korzystających z opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub podatkiem liniowym, w okresie od 1 lutego 2025 r. do 31 stycznia 2026 r. (rok składkowy) minimalna miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.
Tym samym, biorąc pod uwagę wysokość najniższego wynagrodzenia, minimalna miesięczna podstawa wymiaru składki wynosi 3499,50 zł (75 proc. * 4666 zł).
Minimalna wysokość składki na ubezpieczenia zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru, co oznacza, że w 2025 r. jest to kwota 314,96 zł(zamiast 419,94 zł).
- Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów ze sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych
Przedsiębiorcy opodatkowani według zasad ogólnych (skala podatkowa), podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2025 r. dla celów ustalania wysokości dochodu (przychodu) będącego podstawą wyliczenia składki zdrowotnej,nie będą brali pod uwagę przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co istotne, przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową lub podatkiem liniowym stosują wyłączenie do składek należnych za okres od 1 lutego 2025 r.
Uwaga: Przedsiębiorcy, którzy są opodatkowani skalą podatkową lub podatkiem liniowym po zakończeniu roku będą mogli złożyć oświadczenie (na składanym dokumencie rozliczeniowym) o uwzględnieniu w rocznej podstawie wymiaru składki przychodów i kosztów związanych ze zbyciem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
- Metoda kasowa ustalania przychodu podatkowego uwzględniana w wyliczaniu przychodu (dochodu) dla celów składki zdrowotnej
Przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy wybrali metodę kasową rozliczania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będą musieli uwzględniać dla celów ustalania wysokości podstawy wymiaru składki zdrowotnej również osiągnięte przychody i poniesione koszty ich uzyskania w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy, którzy nie będą korzystać z metody kasowej ustalania przychodów, w dalszym ciągu dla celów wyliczenia składki zdrowotnej będą wyłączać przychody i koszty ich uzyskania w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
- Obniżenie wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców stosujących kartę podatkową
Chociaż nie ma już możliwości wyboru formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa, to w dalszym ciągu podatnicy, którzy wcześniej z niej korzystali, mają możliwość kontynuacji tej formy. Również oni odczują zmianę w zakresie składki zdrowotnej. Zmieni się bowiem – podobnie jak w przypadku podatników opodatkowanych skalą, podatkiem liniowym czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – miesięczna podstawa wymiaru składki. Od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r. wynosi ona 75 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2025 r. w Polsce.
Biorąc to pod uwagę, miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 3499,50 zł (75 proc. z kwoty 4666,00 zł).
Podsumowanie
Czy są to rewolucyjne zmiany, na które czekała większość przedsiębiorców, ale nie tylko? Niestety nie. Chociaż nastąpiło obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, to jednak zdecydowana większość ubezpieczonych liczyła na powrót do stanu sprzed zmian – tj. jednolitej, zryczałtowanej składki zdrowotnej dla wszystkich, którą będzie można odliczyć od podatku. Wydaje się jednak, że na dzień dzisiejszy takie zmiany przyjdą nieprędko – o ile w ogóle.
Podstawa prawna: