Ustawa z 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany nie tylko w podatku VAT, ale również w zakresie podatku akcyzowego. Ważne zmiany dla przedsiębiorców wejdą w życie już w kwietniu 2025 r.
Zwrot akcyzy od aut zarejestrowanych czasowo
Dotychczas ustawa o podatku akcyzowym przewidywała, że podmiotowi, który nabył samochód osobowy niezarejestrowany wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonującemu dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa lub eksport są realizowane, przysługiwało prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu. Nowelizacją dodano ust. 1a i ust. 1b do przepisu art. 107, zgodnie z którymi zwrot akcyzy ma zastosowanie również w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu samochodu osobowego:
- zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w celu umożliwienia jego wywozu za granicę zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
- zarejestrowanego profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
– od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju.
Ważne! Zwrot akcyzy będzie przysługiwał podatnikom również w sytuacji, gdy czasowo zarejestrują pojazd na terytorium kraju przed jego dalszą sprzedażą za granicę oraz jeśli pojazd będzie służył do jazd testowych.
Jednocześnie ust. 1b przewiduje zastrzeżenie, że jeśli taki samochód osobowy w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu zostanie zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zwrot akcyzy nie przysługuje. Nie może być zatem sytuacji, gdy w trakcie roku od sprzedaży za granicę pojazd wróci na terytorium kraju i ponownie zostanie zarejestrowany w Polsce.
Zwolnienie od akcyzy dla kolejnych kategorii aut
Poza opisaną możliwością zwrotu podatku akcyzowego w przypadku nabycia wskazanych kategorii samochodów osobowych ustawa nowelizująca wprowadza zwolnienie z akcyzy dla samochodów osobowych zarejestrowanych profesjonalnie na terytorium kraju w celu wykonywania jazd testowych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym – jednak pod pewnymi warunkami. Te warunki to:
- wykonywanie jazd testowych samochodem osobowym z wypełnionym profesjonalnie dowodem rejestracyjnym i z wykorzystaniem profesjonalnych tablic rejestracyjnych,
- przeznaczenie samochodu osobowego do badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej przez okres ważności decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów, nie dłużej jednak niż przez okres 18 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego,
- wpisanie samochodu osobowego do wykazu pojazdów używanych w ruchu drogowym z wykorzystaniem profesjonalnego dowodu rejestracyjnego,
- wywóz samochodu osobowego z terytorium kraju, wycofanie samochodu osobowego z eksploatacji i uzyskanie zaświadczenia o jego demontażu, albo zwrot samochodu osobowego producentowi samochodu osobowego lub jego upoważnionemu przedstawicielowi – w terminie 14 dni od dnia, gdy upłynął okres 18 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Po spełnieniu powyższych warunków możliwe jest zwolnienie samochodu osobowego z akcyzy. Zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy wyda na wniosek właściwy naczelnik urzędu skarbowego.
Podmiot korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego dokumenty potwierdzające wywóz samochodu osobowego z terytorium kraju, zaświadczenie o jego demontażu albo dokument potwierdzający zwrot samochodu osobowego producentowi tego samochodu lub jego przedstawicielowi. Na przedstawienie tych dokumentów ma 30 dni od upływu okresu 18 miesięcy, o którym mowa wyżej.
W przypadku naruszenia powyższych warunków lub nieprzedstawienia w terminie dokumentów naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego konieczna będzie zapłata akcyzy w wysokości określonej według stanu z dnia powstania obowiązku podatkowego.
Ważne! Opisane zmiany zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2025 r.
Podstawa prawna: