16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze mają jeszcze kilka dni na wybór innej niż dotychczas formy opodatkowania na rok 2025. Co do zasady mają wybór między jedną z trzech form: skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Poniżej zostanie omówiony podatek liniowy – dla kogo będzie opłacalny oraz jakie ograniczenia są nakładane na przedsiębiorców opodatkowanych tym podatkiem. Zachęcamy do lektury.

Ogólne informacje o podatku liniowym

  1. Opodatkowanie podatkiem liniowym oznacza zastosowanie jednolitej stawki podatkowej (w przeciwieństwie do skali podatkowej) do całości dochodów osiąganych przez przedsiębiorcę.
  2. Wysokość podatku wynosi 19 proc.
  3. Chęć skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym przedsiębiorca powinien zgłosić do urzędu skarbowego (np. za pośrednictwem CEIDG) do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym – najczęściej będzie to 20 lutego.
  4. W przypadku wyboru podatku liniowego przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie skorzysta również z ulgi na dziecko.
  5. Przedsiębiorca nie może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym, jeśli w ramach działalności gospodarczej świadczy usługi na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy. Wybór podatku liniowego jest możliwy dopiero od roku następującego po roku podatkowym, w którym świadczył pracę na podstawie stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy.
  6. W przypadku opodatkowania podatkiem liniowym opodatkowaniu podlega dochód – a więc przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania.
  7. Dochody z działalności gospodarczej, które są opodatkowane podatkiem liniowym, nie łączą się z dochodami ze źródeł innych niż działalność gospodarcza (np. dochody z tytułu umowy o pracę). W takiej sytuacji, tj. gdy podatnik osiąga dochody zarówno z umowy o pracę, jak i z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, musi złożyć dwa oddzielne zeznania na koniec roku podatkowego.
  8. W przypadku opodatkowania podatkiem liniowym przedsiębiorca może skorzystać z określonych ulg (ale z mniejszej ilości niż w przypadku np. zasad ogólnych) – np. przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi na dziecko, ulgi na internet, ulgi rehabilitacyjnej czy z możliwości odliczenia darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.
  9. Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym ma możliwość odliczenia od dochodu zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.Może również zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
  10. Składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od dochodu, ale jest limitowana – odliczeniu (lub zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów) podlega zapłacona składka do wysokości 12900 zł w roku 2025.

Ulgi i odliczenia – czyli o co przedsiębiorca może pomniejszyć dochód?

W przypadku wyboru opodatkowania podatkiem liniowym przedsiębiorcy mają prawo skorzystać z:

  • ulgi badawczo rozwojowej,
  • ulgi dla rodzin 4+,
  • ulgi IP BOX,
  • ulgi termomodernizacyjnej,
  • ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników,
  • ulgi na nabycie terminala płatniczego,
  • ulgi na ekspansję / rozwój,
  • ulgi na robotyzację lub prototyp,
  • odliczenia na rzecz działalności sportowej, kulturalnej, wspierającej szkolnictwo wyższe i naukę,
  • odliczenia wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • odliczenia darowizn przekazanych na cele kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, z tym, że odliczenie wynosi maksymalnie 6 proc. dochodu.

Podsumowanie

Najczęściej przyjmuje się, że opodatkowanie podatkiem liniowym jest opłacalne dla przedsiębiorców, których dochody przekraczają rocznie pierwszy próg skali podatkowej. W przypadku opodatkowania skalą po przekroczeniu 120000 zł wzrasta bowiem znacząco kwota podatku – z 12 proc. na 32 proc. Dlatego też w przypadku wyższych dochodów trzeba przeanalizować, czy podatek liniowy nie jest korzystniejszym rozwiązaniem – oczywiście biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg czy odliczeń podatkowych. Nie zawsze bowiem podatek liniowy to najlepsze rozwiązanie – chociaż najczęściej tak. Każdy przypadek powinien zostać jednak poddany indywidualnej analizie i dokładnie sprawdzony, w podatkach bowiem nie ma nic pewnego.

Podstawa prawna: