W 2025 r. część podatników podatku od nieruchomości mogła skorzystać z wydłużonego terminu na składanie deklaracji na ten podatek (DN-1). Możliwość ta wynikała ze zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, które zostały wprowadzone w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego sprzed 1,5 roku. Wyrok ten dotyczył przede wszystkim klasyfikacji nieruchomości do odpowiedniej grupy w celu właściwego ustalenia podstawy opodatkowania. Jednak konsekwencją zmian w ustawie było również wydłużenie terminu na złożenie deklaracji dla podatników, którzy nie byli pewni, w jaki sposób powinni opodatkować posiadane nieruchomości.
Standardowe terminy składania deklaracji Podatnicy podatku od nieruchomości, będący osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi oraz spółkami niemającymi osobowości prawnej, jednostkami organizacyjnymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostkami organizacyjnymi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, co do zasady mają obowiązek składać organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy w terminie do 31 stycznia. W przypadku powstania obowiązku podatkowego po 31 stycznia, na złożenie takiej deklaracji mają 14 dni. W 2025 r. podatnicy zobowiązani do składania tej deklaracji mieli jednak możliwość wydłużenia terminu na jej złożenie.
Do końca marca Ze względu na istotność zmian, które zostały wprowadzone od 1 stycznia w podatku od nieruchomości, została również wprowadzona możliwość przedłużenia terminu na złożenie deklaracji na podatek (DN-1). Nowy termin to 31 marca 2025 r.
Ważne! Termin ten nie jest stosowany automatycznie w przypadku każdego podatnika. By móc z niego skorzystać, do 31 stycznia 2025 r. należało złożyć zawiadomienie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o korzystaniu z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji. Ponadto w obowiązujących terminach należało wpłacić podatek od nieruchomości w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie podatku za rok 2024.
Podsumowując, by móc skorzystać z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji DN-1, podatnik musiał:
– za styczeń – do 31 stycznia 2025 r., – za luty – do 17 lutego (ponieważ 15 luty przypadał w sobotę), – za marzec – do 17 marca (ponieważ 15 marca przypadał w sobotę).
Ważne! Podatnik, który nie złożył takiego zawiadomienia w terminie, powinien rozliczyć podatek na zasadach ogólnych, tj. złożyć deklarację DN-1 do 31 stycznia 2025 r. z wykazaną właściwą na rok 2025 kwotą podatku.
Co w przypadku różnic? W przepisach przejściowych ustawodawca wskazał, w jaki sposób podatnik korzystający z wydłużonego terminu na złożenie deklaracji rozliczy ewentualne różnice między podatkiem wpłaconym na podstawie danych z roku 2024 a podatkiem należnym na rok 2025. I tak:
Podstawa prawna: |