Podatkowi od czynności cywilnoprawnych co do zasady podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany, a obowiązek podatkowy ciąży w tej sytuacji na kupującym. Ustawa o PCC przewiduje jednak katalog zwolnień z obowiązku zapłaty tego podatku. Jednym z nich jest zwolnienie z PCC osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (bez względu na rodzaj schorzenia), a także osób o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu – gdy kupują sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe na własne potrzeby.
Kiedy przysługuje ulga?
Osoby niepełnosprawne mogą korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych w ściśle wskazanych w ustawie przypadkach. Może to być nabycie: sprzętu rehabilitacyjnego, wózków inwalidzkich, motorowerów, motocykli lub samochodów osobowych. Co ważne, nabycie wskazanych składników musi nastąpić na własne potrzeby.
Chociaż przepis wydaje się prosty i zrozumiały, podatnicy miewają wątpliwości co do niektórych zakupów. Jedną z takich spraw zajmował się niedawno dyrektor KIS w związku z wnioskiem podatnika o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
Sprawa niepełnosprawnego podatnika
Z pytaniem do fiskusa zwrócił się podatnik uznany za osobę o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.
We wniosku mężczyzna wskazał, że zakupił samochód specjalny, wyposażony w miejsce do spania, przygotowania posiłku i część sanitarną, o przeznaczeniu: kempingowy zarejestrowany na 4 osoby. Samochód mieści się w kategorii pojazdów do 3,5 tony. Wnioskodawca nabył go do własnego użytku, do celów rehabilitacji. W związku z zakupem podatnik zapytał, czy ma prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem taki zakup podlega zwolnieniu z PCC, bowiem zakupiony samochód mieści się w kategorii samochodów osobowych, co potwierdza również wyrok WSA w Warszawie z 14 czerwca 2013 r. (sygn. akt V SA/Wa 752/13).
Fiskus się nie zgadza
Organ nie zgodził się z takim podejściem. Fiskus wskazał, że dla skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 8 pkt 6 ustawy o PCC konieczne jest spełnienie wszystkich przesłanek do zastosowania tego przepisu. Zgodnie z nim zwolnione z opodatkowania PCC są osoby niepełnosprawne zaliczone – w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – m.in. do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nabywające na potrzeby własne samochód osobowy.
Organ przywołał również przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którymi:
- pojazdem specjalnym jest pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji,
- samochodem osobowym jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.
We wniosku podatnik wskazał, że nabył pojazd specjalny kempingowy, co zgodnie z wyżej wskazaną ustawą oznacza, że jest „pojazdem specjalnym” i tak został zarejestrowany. Oznacza to, że pojazd ten nie mieści się w kategorii samochodów osobowych.
Ważne! Żeby móc skorzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisów ustawy o PCC, trzeba spełniać wszystkie przesłanki do zastosowania tego zwolnienia.
Zwolnione z opodatkowania PCC na podstawie wskazanego przez wnioskodawcę przepisu są osoby niepełnosprawne, zaliczone w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych m.in. do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nabywające na potrzeby własne samochód osobowy. Skoro zatem przepisy mówią o samochodzie osobowym, a nabyty przez wnioskodawcę pojazd jest pojazdem specjalnym, nie ma możliwości skorzystania przez niego ze zwolnienia z PCC. Organ podkreślił, że każdy wyjątek od zasady powszechności opodatkowania (w tym także zwolnienia podatkowe) powinien być interpretowany ściśle i nie może być uzupełniany w drodze interpretacji o treść, której nie zawiera.
Tym samym dyrektor KIS uznał, że nabycie pojazdu typu kamper przez osobę niepełnosprawną nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.