16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Podatnicy, którzy chcą otrzymać fakturę do paragonu, powinni zadbać o to, by na paragonie znalazł się ich numer NIP. W przeciwnym przypadku sprzedawca nie ma prawa wystawić faktury. Jeśli jednak faktura zostanie wystawiona, mimo braku NIP nabywcy na paragonie, organ podatkowy nałoży na wystawcę dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. Czy fakt, że nabywca nie odliczy VAT od takiej faktury, może coś zmienić na korzyść sprzedającego?

Brak NIP na paragonie a wystawiona faktura

Z pytaniem do organu zwróciła się spółka, która prowadziła działalność w branży hotelarskiej. Wyjaśniła, że goście hoteli dokonują rezerwacji najczęściej przez internet, nie wskazując przy tym, że prowadzą działalność gospodarczą i nie podają numeru NIP. W związku z tym spółka wystawia im paragony lub faktury imienne bez NIP. Zdarza się jednak, że po zakończeniu pobytu tacy goście chcą otrzymać fakturę z NIP wystawioną na działalność gospodarczą, tłumacząc, że ich pobyt w hotelu był związany z tą działalnością.

Spółka podkreśliła, że w takich sytuacjach odmawia klientom wystawienia faktury VAT, ponieważ na paragonie brakuje NIP nabywcy. Zastanawiała się jednak, czy gdyby w takiej sytuacji wystawiła fakturę, fiskus mógłby nałożyć na nią sankcję w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego. Stała na stanowisku, że nie, bo dodatkowe zobowiązanie podatkowe miało na celu powstrzymanie procederu odliczania VAT przez nieuczciwe firmy – na podstawie faktur wystawionych do paragonów bez NIP. W przypadku spółki nie miałoby miejsca odliczenie VAT przez nabywców, bowiem od usług noclegowych i gastronomicznych brak jest prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Prawo do odliczenia bez znaczenia

Pierwotnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił wydania interpretacji indywidualnej. Jednak po wyroku NSA sprawa wróciła do organu. Ten wydał interpretację, w której jednak nie zgodził się ze stanowiskiem przedsiębiorcy.

Organ podkreślił, że już w chwili nabycia towarów i usług przez podatnika wskazuje on, w jakim charakterze dokonuje tego nabycia.  Jeśli występuje jako podatnik VAT, to przedstawia sprzedawcy swój NIP w taki sposób, aby sprzedaż towarów lub usług była właściwie udokumentowana – fakturą albo paragonem z tym numerem pozwalającym na ewentualne późniejsze prawidłowe wystawienie do tego paragonu faktury zawierającej ten numer.

Ważne! Przepisy ustawy o VAT wskazują wprost, że wystawienie faktury zawierającej NIP jest możliwe pod warunkiem, że na paragonie fiskalnym będzie numer NIP nabywcy. Jednocześnie nie uzależniają one braku możliwości wystawienia faktury z NIP do paragonu niezawierającego NIP od rodzaju sprzedaży (sprzedaż opodatkowana bądź zwolniona) czy też od możliwości odliczenia z tego typu faktury podatku naliczonego.

Oznacza to, że w przypadku usług objętych obowiązkową fiskalizacją za pomocą kasy rejestrującej dodatkowe zobowiązanie podatkowe może dotyczyć również usług noclegowych i gastronomicznych świadczonych przez spółkę, od których nabywcy nie mają prawa odliczenia VAT naliczonego.

Konkluzja

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, że w przypadku wystawienia faktury z NIP do paragonu niezawierającego tego numeru, na wystawcę zostanie nałożona sankcja w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego. Jednocześnie żaden przepis nie uzależnia nałożenia sankcji od tego, czy nabywca z takiej faktury odliczy VAT. Dlatego stanowisko organu – choć niekoniecznie korzystne dla podatników – wydaje się być właściwe i zgodne z interpretacją przepisów.

Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w przypadku podatników prowadzących działalności w branżach, w których odliczenie VAT od sprzedawanych przez nich usług nie jest możliwe.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 maja 2025 r., znak: 0112-KDIL3.4012.264.2020.12.AK

Podstawa prawna: