16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 85c/17 87 565 22 19, 668 848 668 l.saladonis@rach-mistrz.pl

Już niedługo, bo do 31 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy zatrudniający pracowników powinni dopełnić obowiązków w zakresie przekazania do urzędów skarbowych informacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-11). Miesiąc później, bo do końca lutego, formularze te powinny trafić do samych pracowników. Nie są to jednak jedyne formularze, o których pracodawcy powinni pamiętać, choć zdecydowanie w kontekście pracownika i również dla niego na pewno najważniejsze.

PIT-11

PIT-11, czyli informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, to formularz, który pracodawca jako płatnik ma obowiązek przekazać do urzędu skarbowego (do 31 stycznia 2025 r.) oraz pracownikowi (do 28 lutego 2025 r.), a w którym wykazuje uzyskane przez pracownika dochody wraz z pobraną z ich tytułu zaliczką na podatek dochodowy.

Formularz do urzędu skarbowego należy złożyć wyłącznie elektronicznie, natomiast pracownikowi – papierowo bądź elektronicznie (w tym przypadku dokument powinien zostać podpisany podpisem elektronicznym).

Konsekwencje opóźnień

W praktyce gospodarczej zdarzają się sytuacje, że pracodawca przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego z opóźnieniem lub nie przekazuje go wcale. Takie działanie może narazić go na konsekwencje karnoskarbowe w postaci grzywny, ograniczenia wolności bądź nawet pozbawienia wolności.

Z perspektywy pracownika natomiast brak złożenia PIT-11 przez pracodawcę do urzędu skarbowego oraz brak przekazania formularza pracownikowi nie zwalnia pracownika z obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego. W sytuacji braku PIT-11 pracownik powinien oszacować uzyskane przychody w roku podatkowym i takie wykazać w rocznym zeznaniu składanym do końca kwietnia 2025 r.

Inną sytuacją jest fakt, gdy pracodawca przekaże formularz PIT-11 do urzędu skarbowego, natomiast nie dostarczy go w ogóle pracownikowi. Wówczas pracownik może skorzystać z e-urzędu skarbowego, nie tylko w celu przygotowania samego zeznania rocznego, ale również w celu zweryfikowania złożonego przez pracodawcę PIT-11.

Nie tylko PIT-11 do końca stycznia

PIT-11 to jeden z bardziej popularnych formularzy, o których muszą pamiętać płatnicy podatku dochodowego. Muszą oni jednak również mieć na uwadze, że nie jest to jedyny obowiązek w zakresie składania deklaracji, jaki w tym terminie powinni wypełnić. Te inne zeznania to:

  • PIT-4R – deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy, składana przez płatników w celu przedstawienia wartości pobranych i odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • PIT-8AR – deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym, w której płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uwzględnia zryczałtowany podatek dochodowy, przykładowo z tytułu nagród w konkursach, dywidend i pozostałych przychodów wynikających z udziału w zyskach osób prawnych,
  • PIT-8C – informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, w której płatnik wykazuje przychody kapitałowe pochodzące z innych źródeł, np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z objęcia udziałów w spółkach w zamian za wkład niepieniężny,
  • PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,
  • IFT-1/IFT-1R – informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, składana w przypadku wypłat na rzecz nierezydentów z takich tytułów jak np. dywidendy, odsetki, dochody z działalności artystycznej bądź sportowej itd. Informację tą przekazuje się do końca lutego 2025 r.

Podstawa prawna: