Do końca maja pracodawca tworzący zfśs obowiązkowo musi przekazać na rachunek funduszu co najmniej 75% naliczonej na ten rok kwoty odpisów. Obejmuje to odpis podstawowy, odpisy na pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego oraz odpisy na pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Termin ten nie obowiązuje pracodawców, którzy utworzyli zfśs dobrowolnie.
Głównym źródłem zasilania zfśs jest odpis podstawowy naliczany w oparciu o planowaną liczbę zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty. Odpis ten wpłaca się do końca września danego roku, ale do 31 maja trzeba przelać na rachunek funduszu co najmniej 75% rocznej kwoty odpisu podstawowego. Z końcem roku wysokość odpisu należy skorygować poprzez odniesienie do faktycznej liczby zatrudnionych osób w mijającym roku.
Odpowiedni procent Wysokość odpisu podstawowego na fundusz wynosi na pracownika:
przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Ważne! Szczególna wysokość odpisu na młodocianych obejmuje tylko młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Młodocianych zatrudnionych zgodnie z art. 2001 k.p. przy wykonywaniu prac lekkich traktuje się jak innych pracowników (obowiązuje na nich „zwykły” odpis; osób tych nie wolno zatrudniać w szczególnych warunkach ani przy pracach o szczególnym charakterze).
Wysokość odpisu na zfśs w 2025 r.
Oprócz odpisów podstawowych (obowiązkowych) naliczanych na aktualnie zatrudnionych są tzw. odpisy dobrowolne. Pracodawca może – ale nie ma takiego obowiązku – wprowadzić odpisy na:
Przykład: Przepisy nie przewidują konkretnej daty, z której należałoby przyjąć stan zatrudnienia. Wskazują na średnie planowane zatrudnienie w danym roku. Przy jego ustalaniu należy zatem brać pod uwagę nie tyle stan zatrudnienia z konkretnego dnia, co odnieść się do znanych, planowanych ruchów kadrowych w trakcie roku. Skoro jest to planowane zatrudnienie w danym roku, należałoby ustalać ten plan z początkiem roku. Możliwe jest jednak oszacowanie planowanego zatrudnienia przy dokonywaniu pierwszej raty odpisu i zastosowanie odpowiedniej korekty przy znacznym wzroście lub spadku zatrudnienia.
Terminy wpłat Równowartość odpisów na fundusz naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy zfśs w terminie do:
Przykład: Pracodawca zatrudniał z początkiem 2025 r. 100 pracowników:
Z końcem stycznia zakończyły się umowy na czas określony z 8 pracownikami pełnoetatowymi (zwykłe warunki); zatrudnienie z żadną z nich nie jest kontynuowane. Przy ustalaniu wysokości I raty odpisu pracodawca może uwzględnić zmianę stanu zatrudnienia. Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. W styczniu zatrudnionych było w przeliczeniu na pełne etaty 81 pracowników w zwykłych warunkach oraz 6 pracowników w szczególnych warunkach. W pozostałych miesiącach było to 73 pracowników w zwykłych warunkach oraz 6 pracowników w szczególnych warunkach. Przeciętne zatrudnienie miesięczne pracowników zatrudnionych w zwykłych warunkach wynosi 73,67 (884 : 12). Odpis globalnie to kwota 222 420,08 zł, co wynika z:
Do końca maja na rachunek zfśs powinna zostać odprowadzona kwota co najmniej 166 815,06 zł.
Podstawa prawna:
|